Bu site Kubilay Gündüz’e ait; tanıtım, paylaşım ve görsel kişisel web sitesidir.
Kişisel içerikler telif haklarınca korunmakta olup izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanımı yasaktır.

 

  +49 174 2195297
  bilgi@kubilaygunduz.com
  kubilaygunduz@outlook.com
   Frankfurt / Almanya

a

Sağlıklı Yaşam Konuşmaları

Dr. Levent Buda

Sağlıklı Yaşam Konuşmaları

Dr. Levent Buda - Mirador Speaker AgencySağlıklı Yaşam neden önemlidir. Yada şöyle sorayım ;sağlıklı bir yaşama kavuşmak için nelere dikkat edilmelidir ki sorun yaşamayalım. Neler yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle konuyu biraz inceleyelim ve sonunda da ne yapabilirizi konuşalım.
  Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanısıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Düzenli fiziksel aktivite, çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, istenmeyen kötü alışkanlıklardan kurtulmada, sosyalleşmede, yetişkinlerin çeşitli kronik hastalıklardan korunmasında veya bu hastalıkların tedavisinde veya tedavinin desteklenmesinde, yaşlıların aktif bir yaşlılık dönemi geçirmelerinin sağlanmasında bir başka deyişle tüm hayat boyunca yaşam kalitesinin artırılmasında önemli farklar    Fiziksel aktivite bireyin sağlığını geliştiren, gelişmiş durumunu devam ettiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini arttıran hareketlerin toplamıdır.Özelliklede bugün yaşanan salgın sürecinde heryer de okuduğunuz üzerede  Egzersizin yokluğu ve düşük fiziksel uygunluk seviyesi hastalık ve erken ölümler için çok önemli bir risk faktörüdür. Düzenli fiziksel aktivitenin, hipokinetik hastalıkları, bu hastalıklara bağlı erken ölümleri önlediği ve sağlık yönünden kalitesi yüksek bir hayat sağladığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Fiziksel Aktivitenin Faydalarından bahsedecek olursak da: *Kalp-damar fonksiyonlarının ve solunumun geliştirilmesi, *Koroner damar hastalığı risk faktörlerinin önlenmesi, *Diabetin önlenmesi, *Kilo kontrolü, *Sağlıklı kemik, kas ve eklem yapısının oluşturulması ve devam ettirilmesi, *Anksiyete ve depresyonun azaltılması, *Kendini iyi hissetme, iyi olma halinin arttırılması, *Spor, rekreasyonel ve iş aktivitelerindeki performansın kazandırılması ve arttırılması. Egzersiz ve Stres EGZERSİZ FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK STRESLE BAŞETMEDE ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL OYNAR. Egzersiz vücutta bir çok biyokimyasal değişikliğe neden olur. Egzersiz sırasında norepinefrin maddesinin kan plazmasındaki düzeyi artar. Bu madde, depresyon semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. Egzersiz ayrıca beyinde endorfin seviyesini arttırır. Bu vücudun doğal morfin benzeri ağrı kesici ve mutluluk maddesidir.  

ÖZETLE PEKİ NE YAPALIM ??? 

İster obezite riski altında olun, ister şu anda fazla kilolu olun veya sağlıklı kiloda olun, sağlıksız kilo alımını ve ilgili sağlık sorunlarını önlemek için adımlar atabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kilo alımını önlemeye yönelik adımlar, kilo verme adımlarıyla aynıdır: günlük egzersiz, sağlıklı bir diyet ve ne yediğinizi ve içtiğinizi izlemek için uzun vadeli bir taahhüt.
Düzenli egzersiz. Kilo alımını önlemek için haftada 150 ila 300 dakika orta yoğunlukta aktivite yapmanız gerekir. Orta derecede yoğun fiziksel aktiviteler arasında hızlı yürüyüş ve yüzme bulunur.
Sağlıklı beslenme planı izleyin. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi düşük kalorili, besleyici yoğun yiyeceklere odaklanın. Doymuş yağdan kaçının ve tatlıları ve alkolü sınırlayın. Sınırlı atıştırma ile günde üç öğün yemek yiyin. Yine de seyrek bir tedavi olarak az miktarda yüksek yağlı, yüksek kalorili yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Çoğu zaman sağlıklı bir kiloyu ve sağlığı destekleyen yiyecekleri seçtiğinizden emin olun.
Yemek yemenize neden olan yiyecek tuzaklarını bilin ve bunlardan kaçının. Kontrolsüz yemeyi tetikleyen durumları belirleyin. Günlük tutmaya çalışın ve ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, ne zaman yediğinizi, nasıl hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Bir süre sonra kalıpların ortaya çıktığını görmelisiniz. Önceden planlayabilir ve bu tür durumların üstesinden gelmek için stratejiler geliştirebilir ve yeme davranışlarınızın kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.
Kilonuzu düzenli olarak izleyin. Kendilerini haftada en az bir kez tartan kişiler fazla kiloları uzak tutmada daha başarılıdır. Kilonuzu izlemek, çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını size söyleyebilir ve küçük kilo artışlarını büyük sorunlar haline gelmeden önce tespit etmenize yardımcı olabilir.
Tutarlı olun. Hafta içi, hafta sonları ve tatil ve tatil günlerinde sağlıklı kilo planınıza olabildiğince bağlı kalmak, uzun başarı şansınızı artırır Unutmayın .’SAĞLIKLI YAŞAM “
Sporu hayatında  bir alışkanlık haline getirenlere pozitif geri dönüşüm sağlar.

Hareket edin ve hareket ederek de hareketsizliğin olumsuzluklarına karşı durun... Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle

Post a Comment