Bu site Kubilay Gündüz’e ait; tanıtım, paylaşım ve görsel kişisel web sitesidir.
Kişisel içerikler telif haklarınca korunmakta olup izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanımı yasaktır.

 

  +49 174 2195297
  bilgi@kubilaygunduz.com
  kubilaygunduz@outlook.com
   Frankfurt / Almanya

Hasta la victoria siempre!

Dr. Erdoğan Karatay

Hasta la victoria siempre!

” Hasta la victoria siempre! ”
( Herzaman zafere kadar )

Chen in bu cok ünlü sözüne iki adimda bir rastlayabilirsiniz.
Bu sözler, en ihtisamli sekilde Havana nin ünlü devrim meydaninda
(Plaza de la Revolucion) göülebilir.
Havana da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün de bir büstü var.
Emperyalizme karsi verdigi savas nedeniyle
Küba halki Atatürk e büyük saygiduyuyor.

 

Son sayimizda Afrika da Tanzanya da kalmis, Cumanin sözleriyle noktalamistik yazimizi. Afrikaya dönmeye söz veriyor, batiya dogru yola cikiyoruz. Bugünkü yazimizda sizlere Orta Amerika dan, daha dogrusu önce bazi ada ülkelerden bahsedecegim. Amerika kitasinda görmedigim cok az ülke kaldi. Bunlardan bir tanesini, Bolivya yi listemden cikardim, cünkü Ernesto Che Guevra yi ihbar eden bir halk ve onun katleden bir rejimi. Duygusal davrandigimi düsünebilirsiniz ancak bu konuda kararim kesin. Neyse…

KÜBA

Ilk duragimiz, favori ülkelerimden Küba , Bes kez gitmeme, hemen hemen her kösesini görmeme ragmen, tekrar gitmekten cekinmeyecegim ülke Küba !.

Küba deyince akla ilk gelen elbette, giriste de kisaca degindigim ünlü debrimci „CHE“ Lakalpli Ernesto Guevara. Orta halli Arjantinli bir ailenin cocugu olarak dünyaya gelmis, okul cagi geldiginde astim hastaligi nedeniyle ilk egitimini evde annesinden almistir. O yillarda okumaya olan meraki dikkat cekiyormus. Hastaligi hafifleyip okula gitmeye basladiginda, basarili bir ögrencilik hayati gecirmis ve tip egitimi görerek doktor olmustur.

Daha fakültede ögrenciyken egitimini sik sik kesip Güney Amerika kitasindaki digrer ülkeleri gezmeye baslamis, Bu gezilerinde gördügü ülkelerdeki yasam onu hayal kirikligina ugratmis, insanlarin fakirligi dikkatini cekmis. Seyahatlarine devam eden Chen in yolu nihayet Fidel, Raul Castro ve diger devrimcilerle kesismis. Küba da diktatör batista devrilinceye kadar birlikte mücadele etmisler. Son mücadelenin yapildigi Santa Clara da ele gecirdikleri hükümet güclerinin tren vagonlari bugün acik hava müzesi olarak sergilenmekte, hem de catismalarin cok siddetli yasandigi yerde. Santa Clara nin bir baska özelligi de Chen in mozolesinin ayni sehirde bulunmasi.

Iceri girdikten sonra insanin tüylerinin diken diken olmamasi mümkün degil.

Gezginlerin Ilgisini Cekiniyor…

Havana ya gelmisken, buradan biraz bahsetmeden olmaz. Kolonyal stilde cok güzel yapilara sahip bu sehirde, her sokak arasinda müzik dinleyen, salsa yapan insanlara rastlamak

mümkün, ABD deki Capitol a cok benzeyen eski parlemento binasi (Kapitol9 kesinlikle . Ünlü yazargörülmeye deger, icindeki kütüphanesi muhtesem, Ünlü yazar Ernest Hemingway in Havana da uzun yillar yasadigi ve kitaplarini yazdigi dönemde gittigi yerler bugün turist akimina ugruyor. Mojitosunu ictigi „del medio la bodeguita ve daiquirisini ictigi El Floridita“ da icki icmek icin bazen saatlerce beklemek gerekiyor.

Havana deyince beni beni gururlandiran bir olaydan, bir heykelden bahsetmeden gecmem mümkün degil: Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün heykeli. Sehir merkezine yakin bir parkta bulunan heykel 2008 de acilmis ve Atatürk e büyük saygi duymaktalar.

Post a Comment