Bu site Kubilay Gündüz’e ait; tanıtım, paylaşım ve görsel kişisel web sitesidir.
Kişisel içerikler telif haklarınca korunmakta olup izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanımı yasaktır.

 

  +49 174 2195297
  bilgi@kubilaygunduz.com
  kubilaygunduz@outlook.com
   Frankfurt / Almanya

a

Etkili İletişim Becerileri

Çiğdem Acarsoy

Etkili İletişim Becerileri

İyi bir izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansınız olmayacak. Will Rogers

HAKKIMDA | Mutluluk Kosesiİnsanların, söylediklerinizi unuttuğunu öğrendim. İnsanlar ne yaptığınızı unuturlar, ancak onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutturmazlar.

İletişim Lâtince bir kelime olan “Communnicare” fiilinden gelmektedir. Anlamı “ortak kılmadır”. İki insan birbirinin farkına vardığı anda başlar.

Kişilerin söylediği /söylemediği, yaptığı /yapmadığı her şeyin anlamı vardır.

İnsanın biyolojik bir varlık yapısından, sosyal bir varlığa dönüşmesinde en önemli faktörün iletişim olduğu söylemek yanlış olmayacaktır. Psikolojik olarak insanın varlığını diğer insanlara bildirme isteği ve varlığına ilişkin farkındalığının kendine bildirilmesine duyduğu ihtiyaç, iletişim kurma eylemini zorunlu duruma getirmiştir.

Öncelikle sormak istediğim şey, kendinle iletişimin nasıl? kendine nasıl davranıyorsun? Kendisine iyi davranamayan, başkalarına iyi davranabilir mi? Karanlık yanlarını biliyor musun? aydınlık tarafın? Korkuların neler? Hüznün nereden geliyor? En büyük yolculuk bu olsa gerek. İlk basamağı çıkmayı başardığımızda ancak sağlıklı bir şekilde diğer insanlarla kuracağımız iletişim şekline geçebiliriz.

Bir çok insan çevrelerindeki kişilerle bağlantı kuramıyor ve etkili iletişim becerisini gösteremiyor. Bunun pek çok nedeni olabilir. Etkili iletişim için gerekli adımları atamamak da bunlardan biridir.

İletişim deyince; ilk olarak aklımıza,  konuşarak yaptığımız etkileşim geliyor, aslında iletişim; daha ilk anda sözsüz olarak başlar ve iyi bir izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansı vermez size. O ilk izlenimde, beynimiz otomatik olarak sözlü ve sözsüz iletişimi gözlemler. Çünkü, insanlar sesinizi duymadan önce sizi görür ve onlara gönderdiğiniz, sözlü olmayan işaretler insanın fikirlerini etkiler. Bu özellikle; bir insanla ilk tanıştığınız sırada, o kişinin sizinle ilgili hiç bir fikri yoksa çok doğrudur. Gözlemleme fırsatı olan kişinin beyninde olası ‘ düşman’ ya da ‘arkadaş’ sinyalleri uyandırır. Veriler normal ve tehdit unsuru içermeyen olarak tanımlandığı zaman, siz de otomatik olarak cevap verirsiniz.

Hiç bir şey söylemeden fark edilmek; ancak doğru bir beden dili ile olabilir  ve bu şekilde  iletişiminize sağlam bir temel atarbilirsiniz.

Parmakların konuştuğu bir dünyada, dijital iletişim kurmakta zorlanmasak da, beden dilimizi kullanırken ve sözlü iletişim sırasında çok zorlandığımız gerçeği yadsınamaz duruma geldi malesef, bu yüzden  ‘etkili iletişim’ workshoplarını ve seminerlerini çok önemsiyorum.

Bir iletişim seminerimde; birbirini hiç tanımayan iki kişiyi sahneye çağırıp beş dakika boyunca sözlü iletişim kurmalarını istediğimde, kişiler konuşacak şey bulamadılar, hatta birbirlerinin gözlerine bakmaktan bile çekindiler, fakat aynı iki kişi sırt sırta dönüp cep telefonundan dijital iletişime geçtiklerinde, birbirleriyle mesajlaşma konusunda hiç bir zorluk yaşamadılar. İşte sorun tam olarak burada çıkıyor ve işte bu yüzden iletişimin üzerinde çok durulması gerektiğini düşünüyorum. Gerçek hayatın içinde, dijital’in aksine maalesef bir emoji ile hiç bir şey anlatamıyoruz.

Etkili iletişimde; iletişim kurduğumuz kişileri anlayabilmek ve onları tanıyabilmek için çıktığımız yolculuklarımız var, karşımızdakinin beden dilini okuyamazsak, beyin haritalarını, temsil sistemlerini bilmezsek, kişisel alanını işgal edersek, değerlerini anlayamazsak, başarılı bir iletişim şansımız kalmaz.

Etkili İletişim Eğitimi ile insanların daha etkili, daha öz güvenli ve daha dinamik iletişimciler olmaları için yardımcı olunur. İletişimin temel dinamiklerine sahip olduğunuzda, iletişimi çok daha rahat bir şekilde yönetebiliyorsunuz. İletişim süreçlerinin nasıl işlediğine hakim olduğunuz zaman, kendi kişisel tarzınıza en uygun iletişim araç ve tekniklerini seçerek çok daha iyi iletişimler kurabilirsiniz.

Kişide neyin yanlış olduğu ya da neyin düzeltilmesi gerektiğine odaklanmak yerine, zaten sahip oldukları iletişim becerilerini geliştirmek üzerine çalışmak gerekir.

Hayatı bir bütün olarak ele almak gerekir, sadece insanlarla ilişkimiz yok; doğayla, hayvanlarla, olaylarla da aynı oranda ilişki halindeyiz. Ve iletişimimizin soyut veya somut her alanı kapsadığını düşünürsek, Etkili iletişim’ i hayatımızdaki en önemli kaleyi güçlendirmek olarak değerlendirilebiliriz.

Post a Comment